Vlastnosti materiálu | Naše řemeslo | Odkazy | Produkty | Kontakt
logo
 
uvod

Vlastnosti materiálu

schema Pozinkovaný plech
Hliník
Měď
Titanzinek
Polakovaný plech
LindabSeamline
Rheinzink
VM ZINC
Nerez

Pozinkovaný plech

Vzhledem k tomu, že ocel podléhá snadno korozi, je často ocelový plech chráněn vrstvou zinku. Zinek tvoří s železem elektrický článek, v němž dochází pouze ke korozi zinkové vrstvy. Až do rozpuštění vrstvy zinku je ocel chráněna před korozí.

Hliník

Chemická značka Al, (lat. Aluminium), je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu široce používaný v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém průmyslu a mnoha dalších aplikacích.

na vzduchu se rychle pokryje tenkou vrstvičkou oxidu Al2O3, která chrání kov před další oxidací.

Měď

Chemická značka: Cu (lat. Cuprum) je ušlechtilý kovový prvek načervenalé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí, dobře se mechanicky zpracovává a je odolný proti atmosférické korozi. Je základní součástí řady velmi důležitých slitin. Na vzduchu je měď nestálá, protože se za působení atmosférické vlhkosti a oxidu uhličitého pasivuje, pokrývá se tenkou vrstvičkou zeleného zásaditého uhličitanu měďnatého (CuCO3 . Cu(OH)2), (měděnkou), která ji účinně chrání proti další korozi vzdušným kyslíkem vlhkostí (vodou). Tento proces probíhá podle podmínek vzdušné vlhkosti několik měsíců až let. Na měď působí za pokojové teploty a vzdušné vlhkosti i chlor.

Měď nalézá uplatnění pro svoji odolnost proti korozi:

  • střešní krytiny - vzhledem k vysokým nákladům především pro pokrývání střech chrámů, věží, historických staveb a podobně
  • materiál pro výrobu odolných okapů a střešních doplňků

Titanzinek

Je obecně slitina tří hlavních prvků – zinku (elektrolyticky čistého o ryzosti 99,995 % s podílem ve slitině okolo ± 99 %), titanu (s podílem ve slitině 0,06 až 0,2 %) a mědi (s podílem ve slitině 0,06 až 1 %). Důvodem pro vytvoření slitiny titanzinku byl především zájem o použití zinku ve stavebnictví za předpokladu vylepšení jeho mechanicko-pevnostních vlastností.

Titanzinek, resp. zinek je přírodní mate­riál, který si přirozenou cestou vytváří ochranu před povětrnostními vlivy formou patinace povrchu, tj. patiny. Patina vzniká ve třech fázích. Nejprve reaguje zinek se vzdušným kyslíkem a vytváří na svém povrchu oxid zinku. Následně při působení vody (deště) se vytvoří hydroxid zinku a společnou reakcí s oxidem uhličitým ze vzduchu vznikne na povrchu hustá, pevně lnoucí a vodou nerozpustná vrstva zásaditého uhličitanu zinečného – patina. Ta se na povrchu titanzinku přirozeně obnovuje. Období vzniku patiny se nedá přesně určit a závisí na intenzitě a pravidelnosti střídání dešťových srážek. Průběh patiny můžeme sledovat pouze u leskle válcovaných materiálů.

Druhy titanzinku

Ve stavebnictví se využívají dva druhy titanzinku. Jak již bylo zmíněno, jedním z nich je leskle válcovaný, který má povrch v základním surovém stavu a patina se na něm vytvoří přirozeným působením povětrnostních vlivů. Může mít nepravidelný charakter, hlavně v období tvorby. Dalším je materiál již předzvětralý (předzvětralý modrošedý a předzvětralý břidlicově šedý). To znamená, že patina na povrchu je vytvořena řízeným procesem ve výrobě. Patina má jednolitý, pravidelně se opakující charakter, který nelze očekávat od patiny, jež vzniká na povrchu leskle válcovaného materiálu. Oba druhy lze používat pro všechny aplikace, pouze u leskle válcovaného materiálu se nedoporučuje použití na svislých konstrukcích.

Životnost materiálu

Životnost titanzinku je okolo 80 až 100 let. Povrch materiálu se pravidelně obnovuje a jeho roční úbytek závisí na prostředí, ve kterém je umístěn. Ve městech, kde je agresivnější prostředí, představuje roční úbytek okolo 4 mikronů, na horách je to pouze 2 mikrony.

Více titanzinek a jeho koroze

Polakované plechy

Materiál barvený pozink v sobě spojuje vynikající mechanické vlastnosti pozinkované oceli s dodatečnou ochranou proti korozi ve formě organické povrchové úpravy v široké škále barev. Povrchová úprava se nanáší ve vrstvě cca. 100 mikrometrů polyuretanu z obou stran. Potom nastupuje lakování, které materiálu dodá povrchovou tvrdost. Polyuretan na rozdíl od polyesteru při ohýbání a tvarování nepuká, nevznikají mikrovlásečnicové trhliny, má stálejší barevný odstín a je odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Kritéria kvality jsou určované mezinárodní organizací ECCA. Komponenty okapového systému jsou povrchově upravené práškováním dle norem OLI (Rakouský institut pro lakování).

Lindab Seamline

LindabSeamline

je svitkový ocelový pozinkovaný plech s označením PLX o šíři 670mm. Jde o materiál vyznačující se vysokou životností, stálobarevností a vynikající zpracovatelností. Použitá jemnozrnná ocel je dobře tvárná, i přesto že tloušťka plechu je 0,6mm. Ocelový plech je žárově pozinkován (375g/m2) a povlakován několika vrstvami polyesterových ochranných laků. Povrchová úprava je v nabídce v 15 různých barevných odstínech. Plech je opatřen ochrannou fólií, která chrání jeho povrch při montáži. www.lindab.cz

RHEINZINK

rheinzink

RHEINZINK® je slitina elektrolyticky jemného zinku s čistotou 99,995% a přesně definovaných podílů mědi a titanu. V kontinuálním výrobním procesu se materiál roztaví, odlévá, válcuje a navíjí v rovnoměrné a bezchybné kvalitě do svitků na ocelových cívkách. Tento materiál, speciálně vyvinutý pro požadavky moderního stavebního klempířství, je dodáván jak “leskle válcovaný“, tak i "předzvětralý", který je již z výroby opatřen typicky modrošedým vzhledem patiny. V západní Evropě je používání tohoto materiálu velice rozšířeno. Hlavním důvodem pro jeho rozšíření je bezúdržbová životnost 80-100 let, estetický vzhled a dobrá zpracovatelnost.

RHEINZINK® je nabízen ve třech různých povrchových úpravách:

Leskle válcovaný

Klasický materiál pro všechny klempířské práce prováděné technikou drážkování a pájení. Přírodní patina, tvořící se vlivem zvětrávání, chrání materiál a jeho další údržba není nutná.

Předzvětralý-pro modrošedý

Materiál RHEINZINK®, "předzvětralý" z výroby, zajišťuje již od začátku modrošedý vzhled zinkové patiny. Ošetření povrchu transparentním filmem z výroby poskytuje velmi účinnou, ne však absolutní, ochranu materiálu před stopami způsobenými přepravou, skladováním a jeho dalším zpracováním (otisky prstů a dlaní).

Předzvětralý-pro břidlicově šedý

Nově vyvinutou povrchovou úpravou "předzvětralý-pro břidlicově šedý" poskytuje RHEINZINK tmavou variantu svého ekologického materiálu. Tmavošedý sametový vzhled. www.rheinzink.cz

VM ZINC®

vmzinc

VM ZINC je válcovaný zinek, který ve slitině s mědí a titanem získává vhodné mechanické a fyzikální vlastnosti, především mechanickou pevnost a tvarovou stabilitu, optimální pro použití ve stavebnictví (střechy a fasádyklempířské prvky, okapové systémy).
VM ZINC se skládá z vysoce kvalitního zinku Z1 (zinek o čistotě 99,995 %) podle definice normy EN 1179 s přídavkem titanu a měďi:
- titan: min. 0,06 % - max 0,20 %
- meď: min. 0,08 % - max 1,00 %
- hliník: max. 0,015 %
Přidání měďi umožňuje zvýšit pevnost v tahu, přidání titanu pak tvarovou stabilitu.

Životnost mareriálu

Při výchozí tloušťce 0,7 mm a korozi postupující průměrnou rychlostí 1 mikron / rok lze říci, že životnost válcovaného zinku přesahuje 100 let. Životnost materiálu ovšem samozřejmě značně závisí na okolním prostředí. ve venkovských lokalitách vydrží zinková střecha 90 - 100 let. V přímořských oblastech na pobřeží mezi 40 až 70 lety. A konečně v silně průmyslových zónách zhruba 50 let.

Přírodní VM ZINC®

prirodni-vmzinc

Při výstupu z válcovny je povrch zinku kovově lesklý. Tento povrch po čase vystřídá přirozená patina světle šedavého, polomatného odstínu. Zinek je coby ušlechtilý materiál využíván pro realizaci střech, i fasád nejrůznějších typů.

Patinovaný VM ZINC®


Patinované varianty QUARTZ-ZINC a ANTHRA-ZINC nabízejí dvojí aspekt povrchového provedení, které je výsledkem patinace přírodního zinku v roztoku měnícím povrchovou krystalickou strukturu kovu do hloubky asi jednoho mikronu. Jedná se o proces fosfátování, tedy o trvalou chemickou změnu vnější vrstvy kovu.

QUARTZ-ZINC® - světle šedá patina

QUARTZ-ANTHRA-ZINC

Patinovaný zinek ve světle šedém provedení umožňuje získat už od začátku povrch velmi podobný přirozeně vznikající patině, která se vytvoří po několika letech působení klimatických vlivů. Světlý odstín evokující svět nerostů se hodí především pro renovace, ale i na ty nejmodernější projekty. Zvláště vhodný je pro opláštění fasád.

ANTHRA-ZINC® - tmavě šedá patina

Název vychází z antracitově šedého odstínu blížícího se barvě břidlice, s níž je materiál často kombinován. Toto povrchové provedení je doporučováno mimo jiné pro výrobu klempířských prvků na střechách historických budov.

PIGMENTO® - nová řada předzvětralého barevného zinku

pigmento-vmzinc

Tato nová povrchová úprava je 2006 k dostání v lišejníkově zelené, podzimní červené a popelavě modré barvě. Materiál je možné použít na střešní i fasádní aplikace. Tyto tři trvanlivé a přesto jemné transparentní barvy nabízejí netradiční a jedinečně vyrobený povrch. Povrch ani pigmenty nemění vlastnosti předzvětralého VM ZINC® materiálu.

Oboustranně lakovaný VM ZINC®

Vyrábí se z přírodního VM ZINC®, na jehož obě strany je kontinuálně nanesena vrstva základního laku o tloušťce 5 mm a polyesterového laku o tloušťce 20 mm. Nátěry jsou poté vytvrzeny za vysoké teploty v peci. 

Hra barev
Oboustranně lakovaný zinek existuje v šesti standardních barevných provedeních (bílá/cihlově červená, zelená/hnědá macao, břidlicově šedá/nebesky modrá) a přináší další estetická řešení pro venkovské i městské lokality. Kombinuje v sobě hru barev spolu s flexibilitou a snadnou zpracovatelností materiálu.www.vmzinc.cz

Nerez

uginox

Nikl a chrom ve spojení s přesně nastaveným tepelným zpracováním dopomohly oceli v roce 1912 k průlomu v boji proti korozi. Díky obsahu chromu v oceli a působením kyslíku se spontánně tvoří oxidační vrstva, která materiál spolehlivě chrání proti korozi. Pokud nastane poškození povrchu - také vlivem agresivních substancí - vrstva se ve zlomcích sekundy opětovně obnoví. Nový materiál byl nazván ušlechtilá nerezová ocel.

Dnes je to obecný pojem pro více než sto různých druhů slitin, které jsou zaměřeny na speciální aplikace a mají společné následující vlastnosti:
• jsou legovány nejméně 10,5 % chrómu,
• vytváří bez jakéhokoliv ochranného povlaku za působení kyslíku neviditelnou, tzv. pasivní vrstvu.

Nerezavějící oceli se rozdělují do skupin podle jejich krystalické struktury. Nejčastěji používané druhy patří k feritickým ušlechtilým ocelím (chrómové oceli, magnetické) a k austenitickým ušlechtilým ocelím (chrom-niklové oceli, nemagnetické).

Ušlechtilá nerezová ocel má optimální mechanické vlastnosti, je odolná proti extrémním teplotám, hygienicky nezávadná, lehce se čistí a je nenáročná na údržbu. Díky rozmanitým povrchům jsou dosahovány nejrůznější optické efekty: od matných, po lesklé nebo od dekorativních po strukturované protiskluzové. Stejně tak je možné vytvořit barevné zabarvení hladkých nebo vzorovaných ploch.

Uginox

uginox

Plechy z ušlechtilé oceli Uginox-Fte a Uginox-Ame, dodávané do České a Slovenské republiky firmou Bogner Ocel, s. r. o., jsou materiály vyvinuté speciálně pro klempířské účely, jejichž tvrdost je potlačena žíháním a dalšími úpravami. Jsou opatřeny oboustrannou, elektrolyticky nanášenou vrstvou cínu (100% cín). Tento tenký kovový povlak nemá žádnou souvislost s odolností vůči korozi.

Pocínování splňuje dvě úlohy:
• tvorbu rovnoměrného matně šedého povrchu (patiny),
• vytvoření předpokladu snadného pájení naměkko.

Dalšími kladnými vlastnostmi pocínování jsou:
• ideální povrch přilnavosti pro napojení na střešní asfaltové pásy a pro nátěry,
• dobrý kluzně-mazací efekt a tím zlepšené vlastnosti tváření.

Cín nanášený elektrolyticky na antikorozní základní materiál v důsledku zvětrání od účinků ovzduší přejde do rovnoměrného matně šedého povrchu (patiny), u ploch neovlivněných účinky ovzduší se období zvětrání příslušně prodlouží. Stopy zpracování (otisky rukou a případná lehká znečištění) a tok vody mohou způsobit dočasnou skvrnitost, která přejde ke konci procesu patinování do rovnoměrného povrchu.

Uginox-Fte (číslo materiálu 1.4510) se více než 35 let osvědčuje pro střešní krytiny a odvodnění střech v městských a venkovských oblastech s běžnými podmínkami prostředí. Má feritickou skladbu a je proto magnetický. Přes vysoké hodnoty pevnosti je materiál velmi dobře zpracovatelný. Hodí se také pro aplikace, při kterých musí být materiál silně tvarován (např. válcové střechy). Velmi malý koeficient roztažnosti připouští zpracování dlouhých krytinových pásů, snižuje riziko dilatačních škod a umožňuje tím optimální životnost.

Uginox-Ame (číslo materiálu 1.4404) se více než 20 let osvědčuje pro střešní krytiny a odvodnění střech v oblastech s obzvláště agresivními okolními podmínkami. Pro svou zvýšenou odolnosti vůči korozi je zvláště vhodný pro použití v agresivním průmyslovém ovzduší a v blízkosti moře. Rovněž při zvláštním zatížení působením chloridů, např. v provozu plaveckých bazénů, posypovou solí a mlhou z posypové soli na frekventovaných vozovkách a mostech. Uginox-Ame vykazuje zvýšenou odolnost proti čpavku např. v zemědělství při chovu zvířat a skladování plodin, v potravinářském průmyslu a mlékárenství a v čističkách odpadních vod. Uginox-Ame je vhodný pro oblast zelených střech s působením humózní kyseliny a při montáži se silně alkalickými materiály, jako např. beton, vápenná a cementová malta a nepraný drobný štěrk nebo písek.

Ugitop

ugitop

Plechy z ušlechtilé oceli Ugitop 43 a Ugitop 44 jsou opatřeny oboustranným válcovaným matováním. To působí díky svým zaobleným hranám v mikrostruktuře, které zabraňují reflexi hran, difúzně (rozptylně) a matně. Protože mikrostruktura není orientovaná (prohlubně v povrchu jsou kulaté), nemá ani otáčení materiálu za následek rušivou reflexi a rozdíly ve světlosti. Tento materiál, na kterém se netvoří žádná další patina, se ideálně používá při požadavku po kovovém vzhledu ušlechtilé oceli.

Ugitop 43 (číslo materiálu 1.4301) se řadu let osvědčuje pro střešní krytiny, odvodnění střech a fasády v městských a venkovských oblastech s běžnými podmínkami prostředí.

Ugitop 44 (číslo materiálu 1.4404) již řadu let osvědčuje vynikající odolnost pro střešní krytiny, odvodnění střech a fasády v oblastech s obzvláště agresivními okolními podmínkami. www.bogner.cz

 

Nahoru

 

onas
sluz
prezen
part
kont
 
br
ve
ik
kj
km
rh
sa
sat
vm
qq
to
fa
 
 
 
 
klempířství Prokop

Úvod | O nás | Služby | Prezentace | Partneři | Kontakt

© 2010 Klempířství Prokop